Pielęgnacja psiej sierści – podstawowe zasady

Właściciele psów, zwłaszcza tych wystawowych, często zastanawiają się jak powinni dbać o sierść ich podopiecznych tak, aby była zdrowa i lśniąca. Na rynku istnieje bowiem cała masa produktów z których ciężko jednoznacznie wybrać te, które do czegoś się przydadzą. W tym artykule spróbujemy przybliżyć w jaki sposób powinno się dbać o skóre i sierść naszego psa oraz jakich produktów używać do tego celu.

  1. Szczotkowanie

Podstawową czynnością jaką powinien wykonywać każdy właściciel, któremu zależy na zdrowej i lśniącej sierści swojego czworonoga jest szczotkowanie. Dzięki temu zabiegowi usuwa się martwe włosy, pobudza krążenie krwi oraz zapobiega powstawaniu tzw. sfilcowań. Najlepszym i najłatwiejszym narzędziem służącym do tego celu jest grzebień dla psa. Na rynku możemy znaleźć szereg tego typu produktów dostosowanych do rodzaju sierści jaką posiada nasz podopieczny np. grzebień dla psa długowłosego czy grzebień dla psa krótkowłosego itp. W przeciwieństwie do innych narzędzi służących do szczotkowania czy usuwania martwego owłosienia, grzebień dla psa jest bardzo łatwy w obsłudze.

  1. Kąpanie

Kolejną czynnością, która jest równie ważna we właściwej pielęgnacji sierści czworonoga jest kąpanie. Każdy pies, niezależnie od tego czy jest rasowy czy podwórkowy powinien być kąpany przynajmniej raz do roku (w przypadku psów rasowych przebywających w domu należy to robić częściej). Regularne kąpanie psa pomaga w pozbyciu się martwego naskórka i bakterii oraz niweluje nieprzyjemny zapach sierści. W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalny szampon dla psów, który, podobnie jak grzebień dla psa, powinien być dostosowany do sierści jaką pies posiada. Do pielęgnacji zwierzęcia, oprócz szamponu, można również używać specjalne odżywki, które zwiększą efekt uzyskany przez sam szampon.

grzebień dla psa husky

  1. Właściwe odżywianie

Kolejnym, niezwykle istotnym elementem właściwej pielęgnacji skóry i sierści psa jest właściwe odżywianie. Często zły stan skóry i sierści naszego podopiecznego jest właśnie wynikiem źle dopasowanej diety i wynikających z niej niedoborów. Na rynku można znaleźć wiele karm posiadających składniki odpowiedzialne za zdrową skórę i sierść (m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3). Możemy również zaopatrzyć się w specjalne suplementy diety, które zawierają witaminy i minerały wpływające korzystnie na stan skóry i sierści.

  1. Wizyty w salonach dla zwierząt

Korzystanie z pomocy specjalistów również może być dobrym krokiem do pięknej i zdrowej skóry naszego czworonoga. Obecnie, zwłaszcza w większych miastach, możemy znaleźć całkiem sporą liczbę miejsc w których wykonywane są różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne dla zwierząt. Wciąż jednak jest to dość drogie rozwiązanie i nie każdego na niego stać.

Podsumowując aby nasz pies miał zdrową i lśniącą sierść musimy pamiętać o trzech podstawowych rzeczach:

  1. regularnym szczotkowaniu za pomocą specjalnych narzędzi (takich jak grzebień dla psa, szczotka, furminator),
  2. regularnym kąpaniu zwierzaka przy użyciu przeznaczonych dla zwierząt kosmetyków,
  3. właściwym odżywianiu specjalnie dostosowanymi karmami i preparatami witaminowymi.

Ostatnią rzeczą, która nie jest konieczna, ale jeśli nas na nią stać warto z niej skorzystać, są wizyty w salonach piękności dla zwierząt. Tam profesjonaliści zajmą się sierścią naszych podopiecznych i dobiorą zabiegi dzięki którym sierść naszych psów będzie w doskonałej kondycji.