Babeszjoza u pieska – w jaki sposób ją leczyć, jak hamować

Babeszjoza u pieska – przejawy i dodatkowo okoliczności niedyspozycji, w jaki sposób leczyć?

Babeszjoza stanowi popularnie będącą u czworonogów dolegliwością odkleszczową. Jeżeli zatem zdarza nam się prowadzić swego pupila na spacer do parku lub lasu, powinniśmy wiedzieć jak poznać jej symptomy. Wczas rozpoznana babeszjoza staje się rzeczywista do całkowitego wyleczenia. Nie hospitalizowana potrafi doprowadzić zaś do śmierci zwierzęcia.

Okoliczności oraz zwiastuny dolegliwości

Babeszjoza szkodzi psiakom w dowolnym wieku, ale ogromnie podatne są czworonogi młode, które są poniżej 8-go miesiąca życia. Podniesione niebezpieczeństwo zainfekowania się obowiązuje zarówno psów ras: greyhound plus pitbull. Choroba ta nazywana jest również piroplazmozą oraz grozi naszym czworonożnym przyjaciołom niestety nie tylko podczas lata. Jeśli temperatura na dworze przewyższa 5 stopni Celsjusza, piesek potrafi zarazić się babeszjozą. Zwłaszcza tymczasem do zakażeń dochodzi wiosną i wczesną jesienią. Gdy kleszcz będący nosicielem choroby ugryzie psiaka i dodatkowo przetrwa w nim dłużej aniżeli dobę, dolegliwość zostanie przekazana do psiego krwioobiegu, gdzie rozpoczyna się rozprzestrzeniać. W trakcie przebiegania tegoż mechanizmu często dochodzi do groźnych stanów zapalnych istotnych narządów. Wynika to wówczas z walki układu odpornościowego z pierwotniakiem sprawiającym babeszjozę, plus z straty czerwonych krwinek. Początkowe objawy choroby pojawić się mogą wówczas po blisko 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, brak apetytu, przemiana barwy moczu z żółtego na czerwony. Następnymi wskaźnikami nie leczonej infekcji mogą stanowić takie dylematy jak: powiększenie śledziony, gorączka, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Jeśli jeszcze dotrze do utrudnień, możemy mieć do czynienia z: odchyleniami oddychania, zakłóceniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, niewydolnością nerek, obrzękiem kończyn, zaś finalnie, niestety ze śmiercią zwierzęcia.
zobacz ofertę psich legowisk

Ocena

Najefektywniej przyuważyć babeszjozę przez stworzenie badania krwi. Jeżeli w rozmazie krwii trafiają się pasożyty odpowiadające za dysfunkcję, możemy mieć pewność co do określenia. W poszczególnych wypadkach pasożyty potrafią nie być od razu zauważalne i dodatkowo niezbędne staje się uzyskanie pokaźniejszej ilości próbek krwi i przeprowadzenie specjalnych badań.

Babeszjoza u pieska: jak pomagać?

Niestety leczenie babeszjozy nie jest takie banalne. Niestety nie istnieje bowiem jedyny specyfik, jaki z łatwością zwyciężył ową przypadłość. Leczenie babeszjozy składa się z stosowania antybiotyków, leków przeciw pierwotniakom, oraz sterydów. Zdarza się jeszcze, że w rezultacie utraty czerwonych krwinek konieczna jest transfuzja krwi. Leczenie trwa od paru dni do choćby kilku tygodni. Najdoskonalsze przewidywania są wówczas, jak infekcja pozostanie odnaleziona jeszcze dopóki dojdzie do ostrego braku czerwonych krwinek.